Özden Bilen web sitesinin içerisinde bir "Blog Sayfası" açılmıştır. Özden Bilen, zaman zaman yeni yazılarını bu sayfa üzerinden yayınlayacaktır.

İlk Yazımız "ATATÜRK’ÜN KURAN-I KERİM ve PİYANO HEDİYE ETTİĞİ İLKOKUL" başlığını taşımaktadır.
Özden Bilen is familiar with the spheres of water policymaking and academia. He was assigned to the Director General of Sate Hydraulic Works (DSİ) in 1993 after holding several offices in the same organization and retired in 1995.

This website includes selected bibliographic list of books, articles, reports related to hydropolitics, water resources development & management which are a part of his private library. Water Resources Archive was classified according to the different subject areas. The purpose of the website is to provide a quick reference to particularly on the subject of “trans-boundary waters” for young scholars and those concerned. Most of his personal publications and presentations could be reached online.

An autobiographical essay covering his childhood, university and career years was posted on the website as e-book format.

All the content of Özden Bilen's books and articles could be used, provided you indicate the source.
 
Orsam Water Resources Programme
HyperLink
HyperLink
Özden Bilen
17. DSİ Genel Müdürü
Görev süresi
Aralık 1993 - Ocak 1995
Kişisel bilgiler
Doğum 17 Ağustos 1940
Boyabat, Türkiye
Evlilik(ler) Afife Bilen


Özden Bilen


(DT: 17 Ağustos 1940, Boyabat),
Türk İnşaat Mühendisi, Su Kaynaklarının Geliştirilmesi ve Yönetimi.Mesleki Kariyeri
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1963 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Özden Bilen sırasıyla Proje-İnşaat, Etüt-Plan Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yapmıştır. 1993 yılı içinde DSİ Genel Müdürlüğüne atanmış ve 1995 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. DSİ Genel Müdürlüğü’ndeki uzun çalışma sürecinde, diğer görevlerinin yanında, 1983-1992 yılları arasında, Türkiye, Suriye ve Irak arasında oluşturulan Ortak Teknik Komite (OTK)’de Türk Heyeti Başkanı veya üyesi olarak hizmet vermiş, taraflar arasında sınıraşan suların kullanımına yönelik müzakerelerin yürütülmesinde aktif bir rol üstlenmiştir .[1]
DSİ’den ayrıldıktan sonra, 1995 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nda (Food and Agriculture Organization of the United Nations / FAO) “Su Politikaları Danışmanı/Water Policy Consultant” olarak çalışmıştır [2] .
Türkiye’de hidropolitik çalışmaların ve bu konudaki eğitimin öncülerinden [3] Özden Bilen, 1996 ve 1997 akademik yıllarında Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Değerlendirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Hidropolitik dersi vermiştir. Ortadoğu Su Sorunlarının çeşitli boyutlarının değerlendirildiği “Ortadoğu Su Sorunları ve Türkiye” başlıklı kitabı yurt içinde ve dışında geniş ilgi görmüş İngilizce baskısı da yapılmıştır. Su Kaynaklarının geliştirilmesi ve Yönetimine ilişkin konulardaki çeşitli kitap ve makalelerine ilişkin atıflar ve değerlendirmeler uluslararası saygın yayın organları ve kütüphanelerde yer almıştır [4],[5],[6].


Kitapları

Kaynakça
 1. "T.C. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü Sayı: K.K. Gn. Md. 07/112-1354/02426"
 2. "FAO Online Catalogues"
 3. "Özden Bilen, a pioneer of hydropolitics in Turkey, has opened a personal website"
 4. "Turkey and Water Issues in the Middle East"
 5. Prospects for Technical Cooperation in the Euphrates–Tigris Basin
 6. "Most widely held works by Özden Bilen"
 7. "Ortadoğu Su Sorunları ve Türkiye"
 8. "Turkey and Water Issues in the Middle East"
 9. "Çevre Emperyalizmi ve Ilısu Barajı Örneği"
 10. "Türkiye'nin Su Gündemi: Su Yönetimi ve AB Su Politikaları"
 11. "Sulama Kanalları Üzerindeki Yapıların Projelendirilmesi (Design of Structures on Irrigation Canals)"


Dış bağlantılar
 1. Özden Bilen web-sitesi: http://www.ozdenbilen.com .Özden Bilen’in kitap ve makalelerine çevrimiçi olarak adı geçen siteden ulaşılabilir.