Özden Bilen web sitesinin içerisinde bir "Blog Sayfası" açılmıştır. Özden Bilen, zaman zaman yeni yazılarını bu sayfa üzerinden yayınlayacaktır.

İlk Yazımız "ATATÜRK’ÜN KURAN-I KERİM ve PİYANO HEDİYE ETTİĞİ İLKOKUL" başlığını taşımaktadır.
Özden Bilen is familiar with the spheres of water policymaking and academia. He was assigned to the Director General of Sate Hydraulic Works (DSİ) in 1993 after holding several offices in the same organization and retired in 1995.

This website includes selected bibliographic list of books, articles, reports related to hydropolitics, water resources development & management which are a part of his private library. Water Resources Archive was classified according to the different subject areas. The purpose of the website is to provide a quick reference to particularly on the subject of “trans-boundary waters” for young scholars and those concerned. Most of his personal publications and presentations could be reached online.

An autobiographical essay covering his childhood, university and career years was posted on the website as e-book format.

All the content of Özden Bilen's books and articles could be used, provided you indicate the source.
 
Orsam Water Resources Programme
HyperLink
HyperLink
HyperLink
Bu internet sitesi hidropolitik ve su kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetimine ilişkin “kişisel yayınlarım” ile kütüphanemde yer alan, tasnif edebildiğim toplam 1014 adet teknik içerikli kitap, makale ve benzeri belgeyi kapsamaktadır. Amacım; başta genç araştırmacılar ve diğer ilgi duyanlar için “özellikle sınır aşan sular konusunda” hızlı bir başvuru aracı ortaya koymaktır. Bibliyografik listede, kendi yayınlarımın büyük bir kısmına çevrimiçi (online) olarak, diğer yayınların bir kısmına yayınevleri veya internet ortamı aracılığı ile ulaşılabilir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde çalıştığım yıllara ait bazı kurum içi teknik belge, ismen de olsa, internet ortamında bulunmayabilir.
Kişisel siteme Anılar ve Düşünceler başlıklı daha önce yayınlanmamış otobiyografik bir deneme çalışmamı ve bazı görsel-işitsel belgeleri de ilave ettim.

Anılarımda ilk, orta ve lise çağlarım ile 50–60 yıl öncesi Ankara’ya ait izlenimlerimi aile yaşantımla birlikte tasvire çalıştım. Bunların dışındaki değerlendirmelerim İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki eğitim senelerimi, 1963–1995 yılları arasında DSİ’ de geçen yıllarım ile emeklilik dönemime ait çalışmalarımı kapsamaktadır. Belirtilen bölümlerde okuyucu; Cumhuriyet’in ilk dönemlerindeki bazı öncü su mühendislerinin anı ve faaliyetlerinin çok kısa tarihçesini de bulacaktır.
Kişisel yayınlarımı ve kütüphanemdeki bazı teknik nitelikli bilgileri paylaşarak benzeri çalışmalara katkı sunmayı düşündüm…
 
Özden Bilen'den Yeni Kitap

Yayın Tarihi : 26.05.2022
ISBN : 9786057154316
Yayınevi : FREKANS KİTAP
Satış Linki : kitapyurdu.com

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle tüm dünyada kartlar yeniden dağıtıldı. Bu sırada birçok coğrafya, tarifi zor kan ve gözyaşına sahne oldu. “Kaderi” savaşlar ve istikrarsızlık olan Ortadoğu ise bu sıkıntılardan en çok nasibini alan bölge olarak yine tarihi kayıtlarda en üst sıralara oturdu.

Libya, Suriye ve Irak’ın içine düştüğü kanlı tabloya bakıp neden böyle oldu sorusuna cevap olarak bu ülkelerin baskıcı siyasi rejimleri, mezhepçilik, dış müdahaleler ve tarihi pek çok sebep sayılabilir.

Elinizdeki bu kitabın amacı; söz konusu konularda kapsamlı bir inceleme yapmak, süreçlerle ilgili kronolojik bir anlatı sunmak değil, bir uzmanın, uzmanlık alanlarıyla ilgili, bireysel gözlemlerini özyaşam ile tarihin buluştuğu bir “anlatı” biçiminde aktarmaktır. Büyük zaman farklarıyla oluşan olayların izini sürmek için “geleneksel anlatıdan” farklı bir yaklaşımla zamanın kronolojik akışından saparak, atıflar yaparak, geçmiş ve geleceğe yönelmek gerekebilir.

Okur da kitap boyunca; “kronolojik sapma” olarak adlandırılan geriye dönüşler ve ileriye yolcuklarla zaman zaman karşılaşmakta ve “anlatı” çerçevesinde zamanda bir yolculuk yapmaktadır.

Özden Bilen, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde uzun yıllar hizmet verdikten sonra Genel Müdür olarak atanmıştır. Ortadoğu Su Sorunları ve Türkiye’nin Su Gündemi konusunda çok sayıda yayını bulunan yazar, Ortadoğu ülkeleri ve Sovyetler Birliği’nde yaptığı teknik ziyaretleri günümüze yansıyan toplumsal ve siyasal gelişmeleri de kapsayacak şekilde ele almaktadır. Yaşadığımız olayları bir mühendisin bakış açısıyla değerlendirmek için su yolculuğuna katılmaya hazır mısınız?